Radīta jauna papildinātās realitātes mākslas platforma ART+

Šī gada nogalē publicēta jauna papildinātās realitātes platforma ART+. Tās lietotājiem pieejami vairāk kā 15 vizuāli un skaņas mākslas darbi, kas atrodami dažādās vietās Liepājā (skatāmi izmantojot telefonu vai planšetdatoru). ART+ aplikācijā iekļautos mediju un skaņas mākslas darbus var redzēt, dzirdēt, apskatīt no attāluma un pētīt tuvumā, apiet tiem apkārt un pat ieiet iekšā. Tiem, kam nav iespējams doties “mākslas pastaigā” Liepājā, ir radītā īpaša mājas lapa, kurā apskatāmi visi darbi, it kā simulētā papildinātās realitātes pieredzē (mājas lapa: https://artplus.app).

ART+ lietotājiem būtu jāņem vērā, ka aplikācijai būs nepieciešama atļauja izmantot kameru un atrašanās vietu (GPS). Aplikācija pieejama gan Android, gan iOS lietotājiem.

ART+ platforma ir veidota kā digitāla galerija. Šobrīd mākslas darbi apskatāmi tikai Liepājā, jo aplikācijas veidotāji ir Liepājā bāzētā mākslinieku biedrība ASTE (https://aste.gallery). Nākotnē plānots platformā ievietot arvien jaunus darbus, tos izstādīt arvien jaunās vietās.

Kas ir papildinātā realitāte?

Papildinātā realitāte, paplašinātā realitāte, augmented reality, AR, XR – šie termini apraksta tehnoloģijas un pieredzi, kurā lietotājam, izmantojot kādu digitālu ierīci, apkārt esošajai videi (“īstajai dzīvei”), tiek pievienots “papildus slānis”. Šīs tehnoloģijas var būt sarežģītākas, piemēram, “valkājamās tehnoloģijas” kā Google brilles vai Microsoft hololēcas, virtuālās realitātes (VR) ierīces, vai vienkāršākas –, piemēram, telefons un planšetdators. Papildinātās realitātes saturu pamatā veido simulācijas (apmācības), spēles, audiogidi, piemēram, muzejos, galerijās, tūrisma informācijas punkti.

ART+ aplikācija izmanto telefonu vai planšetdatoru, kurā mākslas darbi ir skatāmi it kā “caur logu”. Mākslas darbs, kad tas ir “atrasts”, tiek ievietots šajā papildinātās realitātes vidē – skatītājs var pētīt objektus, ejot tiem klāt vai atkāpjoties un skatot tos no attāluma. ART+ ir pieejami arī skaņas mākslas darbi, kuru klausīšanās pieredze būs atkarīga no cilvēka atrašanās vietas – skatītājs tiek aicināts pastaigāties caur un starp objektiem, meklējot dažādas pieredzes un iespējamās kompozīcijas. Skaņas mākslas darbu baudīšanai vēlams izmantot austiņas.

ART+ mākslinieki: Maija Demitere, Eva Marija Lopeza (Eva-Maria Lopez), Līga Vēliņa, Eltons Kūns, Jekaterina Jevdokimova, Ivo Tauriņš, grupa “Nejauši”, Andrejs Poikāns, Kristaps Puķītis, Milda Ziemane, Adelīna Kalniņa, Haralds Dravnieks, Marta Gūtmane, Undīne Celitāne, Kaspars Lēvalds, Uldis Hasners u.c.

ART+ platforma (darbu skatīšanai interneta pārlūkā): https://artplus.app/.   

Android aplikācijas links: Play Store

IOS aplikācijas links: Apple store

ART+ top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas KultūrELPA atbalstu. ART+ veido Liepājas mākslinieku apvienība ASTE (https://aste.gallery) sadarbībā ar Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratoriju (MPLab).

Kontaktiem: maija@aste.gallery, https://aste.gallery.

TweetArhīvs: 2024   2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009