Tuvojas RIXC Mākslas un zinātnes festivāls EKODATI: izziņo programmu un dalībniekus

 

 

Tuvojas RIXC Mākslas un zinātnes festivāls EKODATI: izziņo programmu un dalībniekus

 

No 8. līdz 10. oktobrim Rīgā un tiešsaistē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas norisināsies RIXC festivāls EKODATI, kurā māksla un zinātne sastopas, lai vairotu izpratni par ekoloģisko. RIXC Mākslas un zinātnes festivālā šogad notiks mākslinieciskas intervences un kritiskas diskusijas par ekoloģiju, datiem un mākslas katalizējošo lomu pasaulē, kurā par ikdienu ir kļuvusi saskarsme ar tādiem mūsdienu izaicinājumiem kā klimata izmaiņas, pandēmijas izraisītie pārrāvumi un ietekmes, un tiešsaistes tehnoloģiju neizbēgamā klātesamība.

 

Festivāla programmā galvenie pasākumi būs starptautiskas laikmetīgo mediju mākslas izstādes “Ekodati” un “Atmosfēriskais mežs”, kas no 9. oktobra līdz 17.  novembrim būs apskatāmas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un RIXC galerijā. Starptautiskā konference Open Fields 2020, kas ik gadu Rīgā pulcē ap 100 starptautisko dalībnieku no vairāk kā 30 pasaules valstīm, lai diskutētu par mākslu un zinātni, šogad norisināsies tiešsaistē. Arī visi pārējie festivāla pasākumi šogad norisināsies tiešsaistē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, kur līdzās izstādei “Ekodati” būs iekārtota tiešraides studija. Festivāla tiešraides kanālā tiks pārraidītas izstāžu atklāšanas, kuratoru vadītas tūres pa izstādēm, konference un mākslinieku prezentācijas, video programma un performances, kurās piedalīsies jaunie mākslinieki no Liepājas, Bostonas, Bāzeles un Karlsrūes.

Sekojiet līdzi festivāla programmai un tiešraidei http://festival2020.rixc.org .

Šī gada festivāla tēma EKODATI ir tapusi sadarbībā ar RIXC partneriem no Šveices – pētniecības projekta Ekodati-Ekomediji-Ekoestētika māksliniekiem, zinātniekiem un pētniekiem no Estētiskās prakses un teorijas institūtu Bāzeles Mākslas un dizaina akadēmijā un WSL – Šveices federālo meža, sniega un ainavu pētniecības institūtu. Ekodati-Ekomediji-Ekoestētika ir Šveices Nacionālā Zinātnes fonda finansēts trīsgadīgs pētījums, kura mērķis ir atklāt kā jaunie mediji, digitālās tehnoloģijas, zinātniskās metodes un dati var tikt izmantoti mākslā, lai paplašinātu un mainītu uztveri un izpratni par ekoloģisko.

Festivāla norises pirmajā dienā – ceturtdien, 8. oktobrī, notiks EKODATI tiešsaistes diskusija par mākslu un zinātni, kurā projekta Ekodati-Ekomediji-Ekoestētika pētnieki – mākslas zinātniece Ivonne Volkārta (Yvonne Volkart, Bāzele, Šveice) un mākslinieki Markuss Mēders (Marcus Maeder) un Rasa Šmite iepazīstinās ar savu pētījumu rezultātiem Finvaldes mežos, kas atrodas Šveices Alpos. Finvaldes mežs jau pēdējos divdesmit piecus gadus Šveices zinātniekiem no WSL institūta ir bijis unikāls pētījuma objekts gan ar tā kritisko ekoloģisko situāciju, ko ir izraisījusi vietējā alumīnija industrija, gan ar klimata pārmaiņu ietekmē pieaugošo sausumu. Nav zināms, vai priežu populācija iznīks vai arī tā tiks aizstāta ar sausuma izturīgiem kokiem, piemēram, pūkaino ozolu, kas ir ienācis no dienvidiem. Nākotne ir neskaidra. Bet ir zināms tas, ka Finvaldes meži ir globāli unikāla dabas laboratorija, kas ļauj prognozēt iespējamos scenārijus klimata pārmaiņu laikā.

Izvirzot jaunu “tehno-ekoloģisko” teoriju, pētniece un projekta vadītāja Ivonne Volkārta, kas ir arī viena no festivāla izstādes “Ekodati” kuratorēm, kopā ar māksliniekiem un klimata zinātniekiem pēta “tehno-zinātniskās” metodes, kas ir balstītas uz datu apkopošanu, reģistrēšanu un interpretāciju mākslā. Pētnieki risina jautājumu – kā iegūtie dati no šāda meža ekosistēmas var mūs ietekmēt – vai tie veicina rūpes, līdzjūtību un solidaritāti pret daudzajām sugām, kas apzīvo Zemi? Kāda veida pieredzi mēs varam gūt, ja izrādās, ka mežs, augsne un gaiss ir kaut nejaušs, tomēr tīklots un savstarpēji saistīts organisms, kas ir atkarīgs no dažādiem faktoriem? Un kā pietuvoties Bruno Latūra vīzijai par “Zemes (proti, visu sugu) līdzāspastāvēšanu”, kurā nedominē vien cilvēki, bet dažādas sugas sadarbojas un pastāv līdzās?
Diskusijā par mākslas un zinātnes sadarbības potenciālu ekoloģiskās apziņas modināšanai un paplašināšanai iesaistīsies
arī tie zinātnieki, ar kuriem projekta Ekodati-Ekomediji-Ekoestētika mākslinieki kopā ir strādājuši pie “Ekodatu” izstādē apskatāmo mākslas darbu tapšanas. Pēc diskusijas sekos sarunas arī ar citiem “Ekodatu” izstādes māksliniekiem. Tieši pirms izstādes atklāšanas, notiks unikāla tiešsaistes performance, kurā grupa starptautisku performanču mākslinieku no teju visiem pasaules kontinentiem apspēlēs “ekodatus” no mākslīgā intelekta skatupunkta, proti, kas notiek ja mākslīgais intelekts atpazīst ne tikai cilvēku, bet ari koku “sejas”...

 

Mākslas, zinātnes un “tehno-ekoloģiju” sadursme manifestēsies festivāla galvenajā  pasākumā – starptautiskās laikmetīgo mediju mākslas izstādes “Ekodati” atklāšanā. Izstāde “Ekodati” tiks atklāta 8. oktobrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē, kur tā būs apskatāma līdz 17. novembrim. Izstāde tiecas pārvarēt plaisu starp tehnoloģisko un ekoloģisko, dabisko un mākslīgo, zinātnisko un intuitīvo, datiem un estētiku, iekļaujot jautājumus par “tehno-zinātni” ekoloģiskajā mākslā.

 

Izstādē līdzās šveiciešu mākslinieka Markusa Mēdera skaņu instalācijai Finfvaldes perimetrs, kurā tiek sonificēti no Finvaldes meža iegūtie dati, lai attainotu klimata pārmaiņas mežā, tiks izstādīts arī citu šveiciešu mākslinieku darbi. Urzulas Bīmanes video Akustiskais okeāns ir stāsts par akvanauti, kas vēsta par mainīgā klimata nevienmērīgo ietekmi uz vietējo sāmu kopienu, un ziemeļbriežiem, uz kuriem balstās sāmu ekonomiskā un kultūras suverenitāte. Savukārt mākslinieks no Dienvidāfrikas Fransuā Knutse ir radījis video darbu sēriju par mistiskām atkritumu būtnēm kas ir iznirušas no patērētāju kultūras izgāztuves....

 

 

Mākslas darbā Pārbaudīts pret (Screened For) bailes no vīrusiem, mikrobiem un gaidāmajām pandēmijām estetizēs kanādiešu māksliniece Elēna Vitakere, fotogrāfijās attēlojot pašportretus ar medīciniskām maskām, kas ir noklātas ar mikrobu infekcijas slimību mākslinieciskiem zīmējumiem. Savukārt īpaša, ar izstādes vietu saistīta mākslas darba interpretācija, būs vācu un amerikāņu mākslinieku pārim – Tamiko Tīla un /p iegremdēs Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zāli augmentētās realitātes mākslas darbā Negaidītā izaugsme, ļaujot caur mobilo aplikāciju vērot, kā izstāžu zāli pārklāj neparastas, sintētiskas struktūras. Izstādē “Ekodati” kopumā ir iekļauti divdesmit mākslas darbi, ko ir radījuši starptautiski atzīti mākslinieki, kas darbojas mediju mākslas, zinātnes un ekoloģijas jomās.

 

 

Līdzās izstādei Nacionālajā bibliotēkā, festivāla “Ekodati” ietvaros piektdienā, 9. oktobrī, plkst. 19.00 RIXC galerijā, Lenču ielā 2, tiks atklāta vēl viena izstāde – mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita jaunais imersīvais mākslas darbs Atmosfēriskais mežs. Šis mākslas darbs ir vēl viens rezultāts pētījumiem, kas norisinājās Finvaldē, pirmatnējos Šveices Alpu skujkoku mežos. Šmitu Atmosfēriskais mežs vizualizē komplicētās attiecības starp mežu, kas ilgstoši cieš no sausuma, klimata pārmaiņām un procesiem Zemes atmosfērā. Šajā imersīvajā instalācijā skatītājs var pārvietoties starp kokiem, kas izplata gaistošās emisijas, vērot mežu no apakšas un doties caur koka stumbram līdz pat mežu galotnēm, vērojot savstarpējo procesu mijiedarbību starp Zemes ekosistēmu un atmosfēru…

 

Izstāde “Ekodati” ir festivāla centrālā ass, ap kuru veidojas pārējā programma, tostarp ikgadējā Open Fields 2020 konference, kas sekos izstādes atklāšanai un norisināsies tiešsaistē 9. un 10. oktobrī. Open Fields ir ikgadēja konference, kas norisinās RIXC festivāla ietvaros un pulcē starptautiskus pētniekus un māksliniekus, kas diskutē par mākslas mainīgo lomu sabiedrībā, mākslas un zinātnes mijiedarbību. Šī gada konference turpinās risināt izstādē iesākto “ekodatu” tēmu, akcentējot ekosistemātisko pieeju, lai veicinātu izpratni par dzīvo organismu savstarpējo saistību vienam ar otru un apkārtējo vidi, tuvojoties Bruno Latūra ierosinātajai nākotnes vīzijai par Zemes – visu sugu un procesu – līdzpastāvēšanu.

Festivālā ar lekcijām un prezentācijām Zoom tiešsaistē piedalīsies 40 starptautiski atzīti mākslinieki, zinātnieki un pētnieki, kas pētī kā savijas bioloģiskās, sociālās un tehnozinātniskās sistēmas, bioloģiskie un digitālie dati, mākslinieciskā un zinātniskā pieeja.

 

Festivāla programmā:

 

Ceturtdien, 8. oktobrī

13.00- 17.00 EKODATI: Diskusija par mākslu un zinātni: Ivonne Volkārta, Markus Mēders, Rasa Šmite. Sarunas ar izstādes māksliniekiem: Urzula Bīmane, Sāra Burgere, Suzanna Suārisa, Lēna un Oula A. Valkeapē

17.00-17.50 Ekodati un Mākslīgais Intelekts. Atklāšanas performance tiešsaistē / Digital Dramaturgy Lab2
Tiešsaistē un tiešraidē

18.00-20.00 Izstādes “EKODATI” atklāšana
Latvijas Nacionālā bibliotēka un tiešraidē

 

Piektdien,  9. oktobrī

10.00 – 17.00 Open Fields konference: EKODATI / 1. diena: Biopolitika un ekoestētika

17.00 – 18.00 EKODATI vieslekcija: Jakopo Rasmi (Francija). “Viss, kas ir ciets, gaisā izkūst. Atmosfēra kā dzīvojamā telpa un vizuāls lauks.”
Tiešsaistē un tiešraidē

19.00 – Izstādes “EKODATI: ATMOSFĒRISKAIS MEŽS” atklāšana

RIXC galerijā un tiešraidē

 

Sestdien, 10. oktobrī

10.00 – 17.00 Open Fields konference: EKODATI / 2. diena: Ekosistemātiskā perspektīva

17.00 – 18.00 EKODATU noslēguma sesija: Marko Peljhans (Slovēnija / ASV) un Jens Hauzers “ZAĻŠ atjaunots” (GREEN Revisited).
18.00 – 21.00 Noslēguma programma. Imersīvu video filmu programma “Pla(n)tform”, koncerts un jauno mākslinieku performances.

Tiešsaistē un tiešraidē

 

RIXC Mākslas un zinātnes festivāls ir starptautisks kultūras notikums, kas ik gadu Rīgā pulcē vairāk nekā 100 ārvalstu dalībnieku no vairāk nekā 30 pasaules valstīm, padarot Rīgu atpazīstamu kā radošuma un inovāciju kultūras epicentru Eiropā un pasaulē.  RIXC festivāls līdzās starptautiskajai ikgadējai konferencei Open Fields, radošajām darbnīcām, performanču programmām un koncertiem, piedāvā lokāli un starptautiski aktuālas izstādes, kuru apmeklētāju skaits ik gadu aug sasniedzot 20 000 apmeklētājus festivāla pagājušā gada festivāla izstādē “Zaļš / Atmaskots” LNMM 2019. gadā.

 

Festivālu EKODATI organizē Jauno mediju kultūras centrs RIXC. Open Fields 2020 konferenci organizē RIXC sadarbībā ar Liepājas universitātes Mākslas pētījumu laboratorija (MPLab). Festivāla un izstādes kuratori Ivonne Volkārta, Rasa Šmite un Raitis Šmits. Izstādes producente Agnese Baranova un RIXC.

 

Šogad dalība visos festivāla pasākumos ir bez maksas. Lai tiešsaistē Zoom sekotu līdzi lekcijām konferencei, aicinām iepriekš piereģistrēties. Visi pasākumi tiks straumēti arī tiešraidē. Reģistrācija ir atvērta līdz 7. oktobrim festivāla mājas lapā, kur arī būs atrodama saite uz tiešraides straumēšanas kanālu:

http://festival.rixc.org

Vairāk informācijas meklējiet arī RIXC mājaslapā: http://rixc.org

Atbalsts un partneri:

 

Festivāla sadarbības partneris ir projekts Ekodati-Ekomediji-Ekoestētika, ko finansē Šveices Nacionālais Zinātnes fonds (FNSNF) un koordinē Estētiskās prakses un teorijas institūts (IAeP), Mākslas un dizaina akadēmijā Bāzelē, FHNW universitātē, Šveicē, sadarbībā ar Šveices Meža, Sniega un Vides pētniecības federālo institūtu (WSL).

 

Festivāls norisinās ES programma Radošā Eiropa līdzfinansētā projekta “Green Revisited” ietvaros. Festivālu atbalsta VKKF, Rīgas dome, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Gētes institūts Rīgā, Pro Helvetia, Šveices vēstniecība Latvijā, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mondriaan fonds, Canon, LG, REVERIE|TG™, Eiropas platformu projekta “EMAP” un citi.

 

Kontakti:

 

Preses un informācijas koordinatore: Līva Siliņa (rixc@rixc.org),
e-pasts saziņai:
rixc@rixc.org

+371 29635167 (Agnese Baranova, jautājumos par izstādi),

+371 26546776 (Rasa Šmite, jautājumos par festivālu)
+371 25358541 (Līva Siliņa, jautājumos par konferenci)


Adrese: Jauno mediju kultūras centrs RIXC, Lenču iela 2, Rīga, LV-1010, Latvija.

 

Sīkāka informācija festivāla mājaslapā: https://festival2020.rixc.org/

 

 

TweetArhīvs: 2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009