Atskats uz Eiropas Zinātnieku nakti

 

Zinātnieku nakts laikā Mākslas pētījumu laboratorijas, MPLab telpās skatītājiem bija pieejama izstāde "Vīziju sprostā". Izstādes mākslinieki: Petras Saulenas, Krista Dintere, Maija Demitere, Signe Pucena, Milda Ziemane, Undīne Celitāne, Rasma Kroģere, Paula Dille, Uldis Hasners un projekts VR not bullies.

MPLab pagalmā bija dzirdama Kristas Dinteres skaņas mākslas instalācija "Skaņas evolūcija", kurā tika apspēlēta skaņas paaudžu maiņa – no dabas skaņu ierakstiem atvasinot abstraktas skaņas, akordus un tembrus, ievērojot virzību no dabīgā uz dabisko – no dabas uz dabai līdzīgo – no realitātes uz imitāciju. Dinteres skaņas instalācija ir aktuāla ne tikai abstraktu cilveka-dabas attiecību vai ekoloģijas kontekstā, bet arī skatot ļoti latvisko tautas apziņu, ko mēs kā kopiena aizvien auklējam sevī iekšā, arvien vairāk iekļaujam skolu programmās; kamēr līdz bērniem un jauniešiem tas nonāk pastarpināti – caur projecētiem digitāliem (parasti arī internetā nozagtiem) attēliem un video. Atmiņās ataust zaļās vārnas mācības un sarežģītais zvirbulēns: "Kāpēc pie tevis viss nedzīvs?" – jautāja Zvirbulēns. "Kā tu te vari izturēt?" (Viks "Sarežģītais zvirbulēns").

Izstādē varēja apskatīt ļoti klasiska medija – fotogrāfijas – eksperimentu rezultātu skati, kuru veidoja lietuviešu fotogrāfs, kurators un pedagogs Petras Saulenas. Analogā fotogrāfija ir ļoti pateicīgs medijs eksperimentam – viss process ir tieši atkarīgs no fotogrāfa prasmēm, vīzijas un mērķtiecīguma. Foto skatē "Horizonts" Saulenas piedāvāja apskatīt 2016. gadā Nidā uzņemtos attēlus, kas tapuši krustpunktā starp mākslinieku, kameru un horizontu. Fotogrāfijā horizonta nav, taisnā līnija, kas nošķir jūru no debesīm, ir mūsu iedomas – cilvēka prāta vēlme atrast jēgu un kārtību.

Izstādītā projekta VR not bullies starprezultāts – 360 grādu filma, kas skatāma virtuālās realitātes brillēs – veidoja iesākumu dialogam starp izstādes apmeklētājiem; vecāki uzsāka sarunas ar bērniem par vardarbību starp vienaudžiem skolās, kā uz būtu jāreaģē. Bērni, filmas skatīšanās iespaidos, dalījās dažādos stāstos par skolā piedzīvoto, par to, kā paši ir bijuši liecinieki emocionālai un fiziskai vardarbībai skolā, kā ir reaģējuši tajā brīdī un kā viņiem būtu gribējies reaģēt, ierosinot jaunus jautājumus – pat ja mēs apzināmies, kas būtu pareizi, mūsdienu sabiedrībā ne vienmēr spējam saņemt drosmi, lai rīkotos pareizi. Vairāk par projektu VR not bullies – vrnotbullies.eu.

Fotogaleriju no notikuma varat aplūkot šeit: https://aste.gallery/lv/eiropas-zinatnieku-nakts/

Projektu atbalsts: Valsts kultūrkapitāla fonds.

 

TweetArhīvs: 2024   2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009