LiepU jauno mediju mākslas studenti un docētāji piedalās starptautiskā digitālās mākslas simpozijā REALITĀTES PAVĒRSIENS

15. – 16. maijā Rēzeknes novada Lūznavas muižā norisināsies starptautisks digitālās mākslas simpozijs „Reality Turn (Realitātes pavērsiens) – Jaunas pieredzes, māksla un ekoloģija virtuālajā laikmetā”. Simpozijā piedalīsies ap simts dalībnieku – mākslinieki, dizaineri, mediju teorētiķi un digitālās mākslas un dizaina studenti no Latvijas, Francijas, Īrijas, Nīderlandes, Vācijas, Lietuvas, Igaunijas u.c. valstīm, tajā skaitā no Liepājas Universitātes  studiju programmas “Jauno mediju māksla” Pasākuma laikā 2 dienu garumā tiks atklātas vairākas digitālās mākslas izstādes, notiks aizraujošas paneļdiskusijas, priekšlasījumi un mākslinieku darbnīcas, kurās ar iepriekšēju pieteikšanos aicināti piedalīties visi, kuri vēlas apgūt jaunu pieredzi un alternatīvus tehnoloģiskos rīkus virtuālā laikmeta ekoloģiju izpētē – 3D lāzerskenēšanu, GPS, A. Bela fotofonofonu, akvaponiku u.c. Tehnoekoloģiskā izpratne ir EUCIDA simpozija kodols. Simpozija mērķis ir izpētīt mākslas stratēģijas, kas pievēršas neatliekamām realitātēm mūsdienu sabiedrībā – piemēram, klimata pārmaiņām, vides problēmām, visuresošām un imersīvām tehnoloģijām. Festivāla kuratore ir Liepājas Universitātes profesore Rasa Šmite, bet koordinatore – Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijas vadītāja v.i. Anna Priedola. Ar runām konferencē uzstāsies un radošās darbnīcas simpozijā vadīs Liepājas Universitātes doktorantes un docētājas, mākslinieces Maija Demitere un Paula Vītola.

 

Starptautiskajā konferencē uzstāsies 16 mākslinieki, kuratori un mediju teorētiķi, kas diskutēs par mūsdienu Realitātes pavērsienu – virtualitātes un realitātes saplūsmi vienotā ekoloģijā – un mākslas stratēģijām, kas reaģē uz šo mūsdienu komplicēto stāvokli. Ar publiskām vieslekcijām uzstāsies imagināro un taktisko mediju eksperts, vairāku grāmatu autors Ēriks Kluitenbers (Eric Kluitenberg, NL), aicinot pārdomāt ekoloģiskās mākslas praksi un izvairīties no binārām kategorijām, ietekmīgākajās ASV datoranimacijas studijās strādājušais 3D animācijas mākslinieks Žilvins Lilas (Zilvinas Lilas, LT/DE), kurš lekcijā analizēs virtualitātes fenomenoloģiju, un kuratore Nora O'Murku (Nora O'Murchú, IE), – nākamā prestižā Berlīnes digitālās mākslas festivāla Transmediale radošā direktore, – kas aicinās iztēloties savstarpējas gādības vadītas ekoloģijas.

 

Simpozija laikā pēcpusdienās norisināsies 4 publikai atvērtas bezmaksas radošās darbnīcas. Fanču mākslinieki Sandra un Gaspārs Bebjē (Sandra et Gaspard Bébié-Valérian) pētīs GPS datus kā cilvēka paplašināto maņu, veicot rituālus nepazīstamās vietās. Paula Vītola savas darbnīcas apmeklētājiem iemācīs, kā parraidīt skaņu ar gaismas kā medija palīdzību, adaptējot A. Bela fotofonofona tehniku, un drabnīcas noslēgumā veidos performanci. Ilgspējīgās mākslas pētniece Maija Demitere parādīs, kā veidot ūdensdārzu mikrosistēmas ilgtspējīgai pārtikas audzēšanai, savukārt Žilvins Lilas savas radošās darbnīcas apmeklētājus aicinās eksperimentēt ar augstas precizitātes industriālās 3D lāzerskenēšanas tehniku, izzinot tās radošo potenciālu, integrējot to horeogrāfijā vai interpretējot kā dokumentālo fotogrāfiju. Visi materiāli tiks nodrošināti. Dalībai darbnīcās nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, aizpildot tiešsaistes anketu: https://ej.uz/qzit

 

15. maijā pl. 19.30 tiks atklāta izstāde "Aiz melnā spoguļa", kurā skatītājs varēs iepazīties ar pasaulē augsti novērtētiem digitālās mākslas darbiem, kas, ļaujot ieraudzīt un saklausīt visu, kas paliek neredzams vai nedzirdams aiz digitālo tehnoloģiju elegantajiem ietvariem. Gluži kā zinātniskās fantastikas seriālā “Melnais spogulis”, kas atklāj deformētu, tehnoloģiski attīstītu nākotnes vīziju, kurā sastopas cilvēces lielākie zinātnes sasniegumi un tumšākie instinkti, izstāde poētiskā un politiskā ziņā cenšas izzināt, kas atrodas aiz melnā spoguļa. Izstādes mākslinieki – Džuians Olivers (Julian Oliver), Sesīla Babjoles (Cécile Babiole), Sūzena Traistere (Suzanne Treister), Monika Študere un Kristofs van der Bergs (Monica Studer and Christoph Van der Berg).

 

Bet 15. maijā pl. 20.00 tiks atklāta Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolas studentu darbu izstāde "Digitālais eksperiements dizainā II", kuras darbu izstrādē mākslinieki sadarbojušies ar inženieriem, pielietojot 3D drukas un lāzergriešanas tehnoloģijas.

 

Ikdienas dzīvē mēs sastopamies ar tūlītējām vai pastiprinātām sekām tam, ko darām virtuālajā vidē – robeža starp reālo un virtuālo kļuvusi plāna un caurspīdīga tiešsaistes, klātbūtnes, imersijas un tūlītēju reakciju rezultātā. Smalki algoritmi analizē pēdas, ko atstājam sociālajos tīklos, un iesaka, kas mums varētu patikt, kur iepirkties un ar ko draudzēties; digitāli modeļi ar 3D printeri var tikt pārvērsti taustāmos objektos; VR un spēles mums piedāvā jaunas pieredzes, paplašinot maņas un redzi. Ir pienācis īstais brīdis apzināties, ka "ir laiks izdarīt pavērsienu realitātē un virtuālo sākt uztvert nopietnāk," aicina simpozija kuratore Rasa Šmite, jauno mediju kultūras centra RIXC vadītāja.

 

Simpoziju organizē starptautiskā projekta „European Connections in Digital Arts – EUCIDA (Digitālā māksla aptver Eiropu)” partneri – digitālās mākslas centri Dublinā (Īrija), Belfortā (Francija) un Rēzeknes novada pašvaldība, kura ietvaros tiek veidota digitālās mākslas mobilitātes platforma, mākslinieku rezidences, performances un konferences. Projekts un simpozijs Realitātes pavērsiens tapis ar "Radošās Eiropas" atbalstu.

 

Pilna simpozija programma šeit: http://www.eucida.eu/events/eucida-project-symposium

Vairāk par projektu: http://www.eucida.eu

Kontakttālrunis jautājumiem par simpoziju Realitātes pavērsiens: +371 27832477 (Anna)

 

TweetArhīvs: 2024   2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009