“Turpinot domāt Open Fields, pārsteidz dabas atainojums. ‘Eleganti’ ir viens šoreiz tiešām pamatots vārds. ‘Silti’ prātā iešaujas nākamais, kaut aprakstu vēl neglābj. ‘Interesanti’ ķeras pie glābšanas, bet nomin elegancei kāju. Vispār ja nopietni, tad interesanta izstāde ir tādēļ, ka dabu atklāj, kaut it kā par jaunajiem medijiem. Izrāda nezinošajiem pieejamā veidā to, cik brīnišķīgi sarežģītā veselumā esam un cik šis viss (mūs ieskaitot) ir trausls. Atliek vēl tikai atbildēt uz jautājumu, ko tālāk?"
... tā Kārlis Vērpe raksturo izstādi “Open Fields”, kas vēl tikai līdz 2. novembrim ir apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Izstāde ir daļa no šīgada RIXC Mākslas un zinātnes festivāla plašās programmas. Festivāls, kura nosaukums šogad ir “Open Fields” izaicina un apvieno tādus pretrunīgus laukus kā akadēmisko zināšanu tradīcijas un laikmetīgās mākslas prakses. Festivālu atklāja vērienīga starptautiska konference par mākslas pētniecību, kas norisinājās no 29. septembra līdz 1. oktobrim Nacionālajā bibliotēkā. Konferencē tikās ap 120 starptautisko dalībnieku – mākslinieki, zinātnieki un pētnieki no 30 dažādām Eiropas un pasaules valstīm, pārstāvot vairāk kā 60 universitātes, muzejus un mākslas organizācijas. Konferences akadēmiskie partneri šogad bija – Liepājas universitāte, Latvijas Mākslas akadēmija un RISEBA Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola (Latvijas), kā arī Ārhusas universitāte (Dānija) un Alto universitāte (Somija). Triju dienu konferencē vairākās paralēlajās sekcijās tika diskutēts par mākslu kā pētniecību, mākslas mainīgo lomu sabiedrībā un mākslas sadarbību ar zinātni. Konferencē ar referātiem piedalījās arī mākslinieki, pētnieki un doktoranti no Latvijas Mākslas akadēmijas, Liepājas universitātes, kā arī jaunie zinātnieki no Latvijas Universitātes.
RIXC festivāla atklāšanā, 29. septembrī, ar lekciju par mākslu “post-digitālajā” laikmetā uzstājās Kristiāne Pola (Christiane Paul). Pola ir profesore Ņujorkas “Jaunajā skolā” (The New School) un kuratore Vitnejas Amerikāņu mākslas muzejā. Kristiāne Pola lekcijā apskatīja digitālās mākslas pasaules komplicētību, uzsverot konceptuālos un praktiskos izaicinājumus, ko digitālā māksla sniedz institūcijām un mākslas tirgum. Šie izaicinājumi attiecas gan uz digitālās mākslas iekļaušanos mākslas vēstures kontekstā, gan uz tās saglabāšanas jautājumiem. Pola arī salīdzināja muzeju un citu mākslas institūciju pieredzi un piemērotību dažāda veida digitālās mākslas atbalstīšanā un dokumentēšanā, apsverot nepieciešamību veikt strukturālas izmaiņas muzejos, lai palīdzētu uzturēt digitālās mākslas attīstību. Kristiānas Polas jaunākais raksts ir arī publicēts vizuālo mākslu žurnāla Studija jaunākajā numurā (latviešu valodā), un RIXC un MPLab akadēmiskajā izdevumā “Akustiskā telpa Nr. 15: Open Fields” (angļu valodā).
Konferenci noslēdza pasaulslavenā Šveices zinātnes centra CERN mākslas programmas “Art AT CERN” vadītājas un kuratores Monikas Bello (Monica Bello) lekcija par mākslinieku pieredzi strādājot ar kopā ar zinātniekiem, un ko no šādas sadarbības iegūst zinātnieki.
Festivālam turpinoties, līdz 2. novembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ir apskatāma izstāde “Open Fields”. Tajā izstādīti 25 starptautiska līmeņa mākslas darbi, kas izaicina mūsu priekšstatus par mākslu un laikmetīgo estētiku, kombinē dažādus medijus, zināšanas un pētījumu laukus, kā arī interpretē un vizualizē zinātniskus, sociālus un kultūras datus jaunā un jēgpilnā veidā. Starp dabu un digitālajām tehnoloģijām izstāde “Open Fields” risina visdažādākās tēmas: kā mēs varam palīdzēt augiem, ja viņiem dažādu iemeslu dēļ ir grūtības ar vairošanos? vai var skūpstīties tiešsaistē? Vai mēs nākotnē mantosim kodolatkritumus līdzīgi kā mūsu senči mantoja dārglietas? Kādas varētu būt mūsu frizūras un “make-up”, ja mēs nevēlamies, lai mūsu identitāti atpazīst sejas skenēšanas algoritmi? Jau tagad ir skaidrs, ka biotehnoloģijas kā gēnu inženierija nākotnē kļūs arvien nozīmīgākas – vai iespējams, ka tās kļūs par jauna veida valūtu?
Izstādē piedalās arī Latvijas mākslinieki, kas ir arī Liepājas universitātes docētāji, absolventi un doktorantūras studenti: LiepU asociētā profesore un MPLab pētniece Rasa Šmite, LMA asociētais profesors un LiepU pasniedzējs Raitis Šmits, LiepU Jauno mediju mākslas doktorantūras studenti – Jānis Garančs un Paula Vītola (foto attēlā), kā arī LiepU un arī LMA absolvente Līvija Daudze, kas savu darbu realizējusi kopā ar vēl vienu LiepU absolventu – Valteru Grišānu.
Rasa Šmite un Raitis Šmits, kas ir arī festivāla kuratori, šajā izstādē iepazīstina ar sava ilggadīgā mākslas un zinātnes pētījuma projekta “Biotricity – baktēriju baterija” jaunākajiem rezultātiem. Šmitu darbs “Dīķa baterija. Mikropasaules svārstības” vizualizē elektriskos signālus, ko radījušas “baktēriju baterijas” (jeb mikrobu degvielas šūnas), kas pirms dažiem gadiem bija uzstādītas Rīgā, LU Botāniskā dārza dīķī. 10 minūšu time-lapse video attēlo “baktēriju baterijas” elektrības svārstības septiņu mēnešu garumā, savukārt ierakstītie dati no šiem novērojumiem ir pārvērsti 3D modelī, kas realizēts kokmateriālā. Vairrakkārtējās datu interpretācijas padara redzamu, dzirdamu un aptaustāmu mums citādāk neredzamo mikropasauli.
Jaunā māksliniece Paula Vītola ir izveidojusi “Gaismas tīklu”, kas ir vienkāršs, neliela mēroga informācijas tīkla modelis, kas datu pārraidīšanai izmanto mirgojošu LED gaismu, pārnesot vienkāršu melnbaltu piskseļu attēlu no viena monitora uz otru. Savukārt Jāņa Garanča stereoskopiskā instalācija “Kriptovalūtas tirdzniecības modeļa kausēšana” izmanto publiski pieejamus datus no dažādām tiešsaistes kriptovalūtas (piem. Bitcoin) transakcijām. Reāllaika dati no akutālajām tirdzniecībām, gan no tirdzniecības vēstures tiek pārvērsti asbtraktā kinematogrāfiskā ainavā.
Datu vizualizāciju vēl konceptuālāk aplūko Līvija Daudze, kas kopā ar Valteru Grišānu radījusi darbu “Roku darbs”. Bezgalīgās interpretācijās tiek ģenerētas dažādu formu variācijas, līdz no idejas un digitālā attēlojuma tiek iegūts arī taustāms rezultāts.
Izstādē Open Fields piedalās mākslinieki:
Rafael LOZANO-HEMMER (MX/CA), Christoph HAAG (DE), Martin RUMORI (DE), Franziska WINDISCH (DE) & Ludwig ZELLER (DE), AUGER-LOIZEAU (UK), Subramanian RAMAMOORTHY (UK) & Alan MURRAY (UK), Laura BELOFF (FI) & Malena KLAUS (DE/DK), Erich BERGER (FI/AT) & Mari KETO (DK/FI), Das Vegas (LT/SE), Līvija DAUDZE (LV) &Valters GRIŠĀNS (LV), Gints GABRĀNS (LV), Mindaugas GAPŠEVIČIUS (LT/DE), Jānis GARANČS (LV), Adam HARVEY (US/DE), Bjørn Erik HAUGEN (NO), Jukka HAUTAMÄKI (FI/UK) & Roberto PUGLIESE (IT/FI), Ellie IRONS (US), Raphael KIM (UK), Karen LANCEL (NL) & Hermen MAAT (NL), Pei-Ying LIN (TW), Špela PETRIČ (SI), Dimitrios STAMATIS (GR) & Jasmina WEISS (SI), Mauro MARTINO (IT/US) & Jianxi GAO (CN/US), Avner PELED (IL/FI), Elisa SPIGAI (IT/FI), Idamaija PITKONEN PIGUET (FI) & Soujanyaa BORUAH (IN/FI), PolakVanBekkum / Esther POLAK (NL) and Ivar van BEKKUM (NL), Rasa SMITE & Raitis SMITS / RIXC (LV), Telcosystems (NL), Jan TORPUS (CH) & José NAVARRO (ES/CH), Paula VĪTOLA (LV), ::vtol:: (RU).
Izstādes darba laiki:
Izstāde būs slēgta 28., 29. oktobrī!
Izstāde atvērta līdz 2. novembrim, katru dienu.
Darba dienās: 11.00-18.00
Sestdienās un svētdienās: 12.00-17.00
Ieeja – bez maksas.
Aicinām pieteikties grupas – gida pavadībā (bez papildus maksas).
Norises vieta:
Latvijas Nacionālā bibliotēka. Adrese: Mūkusalas iela 3, Rīga
Organizatori:
Festivālu organizē Jauno mediju kultūras centrs RIXC, ES programmas Radošā Eiropa sadarbības projekta Changing Weathers ietvaros.
Festivāla un izstādes kuratori: Raitis Šmits un Rasa Šmite.
Kontakti:
rixc@rixc.org
Adrese: RIXC, Maskavas iela 4, Rīga, LV-1050
Tālr.: 67228478 (birojs), 26546776 (Rasa Šmite)
Atbalsta:
Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, ES programma Radošā Eiropa, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Gētes Institūts Rīgā, Mondriāna fonds, Šveices Valsts Kultūras fonds Pro Helvetia, LG Electronics Latvia, Capital, Xcelsior.
Vairāk informācijas: http://rixc.org
http://rixc.org/lv/exhibitions/2015/open-fields-rixc-makslas-un-zinatnes-festivala-izstade/
Izstādes Open Fields foto albums:
https://www.flickr.com/photos/rixcriga/albums/72157671917532434
Video tīzeris par izstādi (01:19):
Reportāžas medijos:
LTV1 Kultūras ziņas 28.09.2016 (03:35):
https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/28.09.2016-sakas-rixc-makslas-un-zinatnes-festivals.id80840/
LTV1 Rīta Panorāma 29.09.2016 (03:16)
https://youtu.be/6z1DAM67HXY
Latvijas Radio 3: Klasika. Pasāža. Ieva Lejasmeijere par “Open Fields” izstādi
http://klasika.lsm.lv/lv/raksts/pasaza/open-fields-jeb-atvertie-lauki.a75581/