Izstādes "Zilie ekrāni, melnās kastes" atklāšana

“Tā tas ir ar cilvēkiem. Nevienam neinteresē, kā tas tas darbojas, kamēr vien tas darbojas.”

/Matrix Reloaded/

Zinātnē un inženierijā melnā kaste ir iekārta, sistēma vai objekts, par kuru var spriest tikai pēc tā ievades, izvades un pārraides īpašībām, neko nezinot par iekšējiem procesiem – tās realizācija ir necaurspīdīga. Zilo ekrānu izstarotās gaismas ēnā vēl tumšākas un nemanāmākas kļūst melnās kastes, kas kļuvušas par neatņemamu dzīves telpas daļu:  televizori, datori, viedtālruņi u.c. Melnās kastes izvelk gaismā, atver un pēta tikai tad, kad noticis fatāls sistēmas sabrukums.

Zilajiem ekrāniem un melnajām kastēm ir slikta reputācija. Pētnieki, ārsti un visvisādi citi speciālisti apgalvo, ka TV un datora lietošana ir kaitīgs ieradums un veicina citu kaitīgu ieradumu veidošanos. Sabiedrības segregācija, zombēšana, spēju atrofēšanās ir tikai daži no epitetiem, ko zilajiem ekrāniem un tos darbinošajām kastēm veltī [veci] mediju kritiķi.

Digitālā attēla un video darbu izstādē “Zilie ekrāni, melnās kastes” zilo ekrānu gaismā uzaugušie pirmās pokemonu mednieku paaudzes mākslinieki reflektē par procesiem kastē, kā materiālu izmantojot Youtube video, ainas no datorspēlēm, selfijus un populārākos meklējumus Google, tīmeklī atrastas zinātniskās fantastikas filmas, kā arī Liepājas un liepājnieku video kadrus, skatītājam atklājot formāli daudzlāņaino tagadnes ainu. Jaunie mākslinieki uzlauž melnās kastes, pētot un sajūsminoties par kļūdām kastēs apslēptajās sistēmās un meklējot ceļus, kā pastāvēt un attīstīties starp, uz, aiz vai bez zilajiem ekrāniem.

Mākslinieki: Uldis Hasners, Gustavs Lociks, Santa France, Diana Lelis, Madara Kļavinska, Jānis Jankevics, Pēters Riekstiņš, Eltons Kūns.

 

Izstādes atklāšana, tikšanās ar māksliniekiem klātienē un Skype 12. augustā pl. 19:00.

Izstāde atvērta 12. līdz 20. augustā no pl.12:00 līdz 18:00 Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijas telpās Liepājā, Kūrmājas prospektā 13. Pirmdien, otrdien slēgts. Ieeja bez maksas.


Izstādi organizē Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija sadarbībā ar Elektroniskās mākslas un mediju centru “E-Lab”.

Izstāde tapusi ar Liepājas Universitātes, Liepājas Kultūras pārvaldes un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Attēls: Diana Lelis; pilna foto sērija aplūkojama izstādē "Zilie ekrāni, melnās kastes"

TweetArhīvs: 2024   2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009