Tehnoloģijas, kas notiek?

 

2015.gada 10.novembrī plkst. 17:30 Mākslas pētījumu laboratorijā Kūrmājas prosp.13, Liepājā, ir iespēja dzirdēt viena no pasaules top 6 Lietu interneta teorētiķiem Robertu van Kranenburgu (NL) lekcijā „Tehnoloģijas, kas notiek?“.

Kad Kapteinis Kuks atkuģoja uz Botānijas līci, tur zvejoja vietējie aborigēni. Viņi neredzēja laivu. Tā viņiem šķita pārāk liela un dīvaina, lai būtu laiva. Viņiem tā bija sala. Tikai tad, kad Kuks ūdenī nolaida mazu laivu, viņi reaģēja, nekavējoties uzbrūkot. 

Tā mēs reaģējam uz būtiskajām pārmaiņām, kas satricina mūsu ticību realitātei. Mēs turpinām domāt vecās kategorijās par to, kas ir reāls, kas ir patiess un to, kas ir normāli. Pats nozīmīgākais ir tas, kas svarīgs cilvēkam šobrīd.

Cilvēces vēsturē mēs šobrīd piedzīvojam tādu brīdi, kad īpaša inteliģences daļa – inženieri, veidotāji, pilnībā orientējas uz šeit un tagad, ir nodarbināti ar nākotnes scenāriju konstruēšanu un mūsu sekojošo rīcību. Ar šādiem brīžiem cilvēce jau saskārusies atklājot uguni, riteni, grāmatu un mašīnu. Šie brīži bija kā durvis uz telpām, par kuru eksistenci mēs pat nenojautām. Vienmēr bijušas dzirdamas arī balsis, kas paredzēja šo durvju eksistenci. Daži pat aprakstīja aiz tām esošās telpas. Līdz šim cilvēce nav spējusi gūt praktisku labumu no šādām vīzijām, kas, izmantojot gūto pieredzi, izmaiņas cilvēces ikdienas ieradumos palīdzētu veidot maigas. 

Robs van Kranenburgs ir pasniedzējs un rakstnieks, autors sērijas "Network Notebooks" 2. izdevumam "Lietu internets. Ambiento tehnoloģiju un visu redzošo RFID tehnoloģiju kritika” (izdevējs: Institute of Network Cultures, 2008.gads). Līdzdibinātājs tīklam "Bricolabs" un 'domnīcai' "Council". Ieņem 6. vietu Lietu interneta (Internet of Things jeb IoT) 100 domātāju sarakstā. IoT EG Eiropas komisijas loceklis un Lietu interneta padomes dibinātājs.

Kopš 2007. gada Robs van Kranenburgs ir bijis iesaistīts LiepU studiju programmu "Jauno mediju māksla"  attīstībā un strādā tajās par pasniedzēju. Viņa vadībā studenti veikuši dažādus projektus, tai skaitā izstrādājuši koncepciju Latvijas Pasta attīstībai, pētījumam un radošajai darbnīcai par eiro-bāreņiem Liepājā u.c. sociāli nozīmīgiem projektiem, kuros tiek izmantoti jaunie mediji.

Lekciju organizē Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija, lekcija notiek projekta "Renewable Futures"/"Atjaunojamās nākotnes" ietvaros, ko finansē ES programma "Creative Europe"/"Radošā Eiropa".

Lekcija angļu valodā.

MPLab

634 83779 

 

TweetArhīvs: 2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009