“Baktēriju baterija” prestižajā mākslas centrā ARS ELECTRONICA

Līdz šī gada vasaras beigām Eiropas lielākajā un prestižākajā  elektroniskās mākslas centrā  Ars Electronica apskatāms unikālais Liepājas universitātes docētāju, mākslinieku un zinātnieku kopprojekts – “Baktēriju baterija”

Jau no 2013. gada jūlija vidus līdz  pat 2014. gada vasaras noslēgumam elektroniskās mākslas centra Ars Electronica (Linca, Austrija) Biolaboratorijā, izstādes “Project Genesis" ietvaros, izstādīta jauna versija unikālajai Latvijas mākslinieku un zinātnieku sadarbībā tapušajai instalācijai “Baktēriju baterija”. Šī Biolaboratorija ir zinātnes un mākslas telpa, kuru ik gadu apmeklē ap 60 000 skatītāju no visas pasaules.

Bacteria_Battery1.jpg
Instalācija “Baktēriju baterija”. Foto: Raitis Šmits

Tīklotā skaņu mākslas instalācija “Baktēriju baterija” ir inovatīvs mākslas un zinātnes sadarbības projekts, kas tapis mākslinieku un pētnieku Rasas un Raita Šmitu,  skaņu mākslinieka un komponista Voldemāra Johansona, video mākslinieka Mārtiņa Ratnika un Latvijas Universitātes jauno biologu kopīgu eksperimentu un darba rezultātā, RIXC mākslas un zinātnes pētniecības projekta “Biotricity” ietvaros.

Instalācijā “Baktēriju baterija” tiek eksperimentēts ar jaunākās paaudzes “zaļās enerģijas” tehnoloģiju dēvētu par “mikrobu degvielas šūnu”, ar kuras palīdzību elektrība tiek iegūta no baktērijām, kas dzīvo, piemēram, dīķos, ezeros, notekūdeņos un dubļos. Kad baterija nonāk kontaktā ar šādu vidi, rodas elektroni, kurus, savukārt, pievelk ūdenī un dubļos esošie elektrodi. Procesa rezultātā ķīmiskā enerģija transformējas elektriskajā strāvā.

Projekta mākslinieciskā daļa ir šī neparastā procesa sonificēšana – “baktēriju elektrības” ražošanas process tiek interpretēts skaņu struktūrās, atklājot sakarības starp dabu un tehnoloģijām, bioloģiskajām sistēmām, elektroniskajiem tīkliem un skaņu pasauli.

 

Bacteria_Battery2.jpg

Instalācija “Baktēriju baterija”. No kreisās: Voldemārs Johansons, Rasa Šmite, Raitis Šmits. Foto: Tom Mesic

Elektroniskās mākslas centrs Ars Electronica ir vērienīgākā un ietekmīgākā mākslas, zinātnes un tehnoloģiju inovāciju platforma Eiropā, kurā vienkopus sastopas gan dažādi mākslas žanri un formas, gan progresīvākās tehnoloģijas, gēnu inženierija, robotika, neiroloģija un biotehnoloģijas. Centra paspārnē noris ikgadējais festivāls “Ars Electronica”, darbojas pētījumu laboratorija, muzejs un izstāžu zāles.

Ik gadu centrs izsludina starptautisku konkursu “Prix Ars Electronica” ar septiņām dažādām kategorijām, kurā tiek apbalvoti izcilākie sasniegumi un būtiskas pārmaiņas nesošas inovācijas no visas pasaules. Konkursa apbalvoto iniciatīvu starpā ir tādi projekti kā Wikipedia, Wikileaks u.c. Līdz ar 2014. gada konkursa izsludināšanu pirmo reizi par atsevišķu konkursa kategoriju kļūst "Progresīvie mediju mākslas pionieri" (Visionary Pioneers of Media Art), kas attiecināma uz tiem mediju mākslas praktizētājiem, kas ar savu darbību sniedz būtisku ieguldījumu šodienas sociālās realitātēs veidošanā. Jauno mediju kultūras centrs RIXC prestižo “Prix Ars Electronica” balvu ir saņēmis jau divas reizes! 1998. gadā RIXC tika apbalvots ar “Award of Distinction” par interneta radio projektu “XCHANGE” (1996, http://xchange.re-lab.net/), bet 2005. gadā kopā ar Esteri Polaku (NL) un Ievau Auziņu RIXC saņēma “Zelta Nīki” par projektu “PIENS” (2004, http://milkproject.net).

Kā atklāj izstādes pilnais nosaukums – “Ģenēzes projekts: sintētiskā bioloģija – dzīvība no laboratorijas” (Project genesis: Synthetic Biology – Life from the Lab), tā tematiski veltīta sintētiskās bioloģijas jautājumiem, pievēršoties ne vien to zinātniskajiem, bet arī morālajiem aspektiem. Piemēram, mūsdienās zinātne ir attīstījusies tiktāl, ka cilvēks spēj ne tikai lasīt, bet arī rakstīt dzīvo radību ģenētisko informāciju. Taču lielā brīvība, ko sniedz daudzās jaunās iespējas līdzi nes vēl lielāku atbildību. Atbildību mūsu pašu un pasaules nākotnes priekšā. Tieši šādā kontekstā izstādē aktualizēti arī ilgtspējas un “zaļās enerģijas” jautājumi. Ļoti iespējams, kādu dienu arī unikālā “baktēriju elektrības” tehnoloģija spēs sniegt būtiskus uzlabojumus atkritumu pārstrādes un atjaunojamās enerģijas ražošanas ikdienas praksēs.

Instalācijas “Baktēriju baterijas” video: https://vimeo.com/51380366 (angļu val.)

Vairāk informācijas par izstādi: http://www.aec.at/center/en/ausstellungen/projekt-genesis/

 

Instalācijas foto: http://www.flickr.com/photos/arselectronica/9416851220/

 

Jauno mediju kultūras centrs RIXC (kontakti: rixc@rixc.lv, 67228478).

http://rixc.lv

http://facebook.com/rixcriga

http://twitter.com/rixcriga

http://vimeo.rixc.lv

http://renewable.rixc.lv

 

 

 

 

 

TweetArhīvs: 2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009