Organiskie raksti / Attractors

 

Vēl līdz š.g. 27.janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (2. stāvā, Torņa ielā 1, Vecrīgā) skatāma Voldemāra Johansona personālizstāde „Organiskie raksti / Attractors”.

 

 

Voldemārs Johansons ir renesanses tipa mākslinieks, kurš savā radošajā praksē apvieno interesi par vizualitāti, skaņu un zinātni. Viņš ir arī viens no šobrīd pārliecinošākajiem Latvijas laikmetīgās mākslas pārstāvjiem, kurš guvis ievērību starptautiskā mērogā. Voldemāra Johansona skaņas un gaismas instalācijas, ūdens skulptūras un pat plaknē risinātās kompozīcijas demonstrē izteikti jūtīgu attieksmi pret formu un telpu.

Pēdējos gados arvien aktuālāka tendence mūsdienu mākslā ir saistīta ar radošām metodēm, kuras tiek apzīmētas kā „mākslinieciskā pētniecība” vai „māksla kā pētniecība”. Šāda pieeja, kas ir raksturīga arī Voldemāra Johansona darbībai, prasa veikt laikā izvērstu un nereti sarežģītu priekšdarbu virkni, iesaistot citu nozaru speciālistus. Sadarbība ar dabaszinātniekiem un programmētājiem ir bijusi izšķiroši būtiska jaunās izstādes sagatavošanas procesa daļa.

Viena no Voldemāra Johansona radošo interešu lokā esošajām tēmām ir formu un rakstu veidošanās dabisku procesu rezultātā, ko viņš daudzveidīgi atklājis jau savos agrākajos darbos Gaisa straumes(2007), Difrakcijas(2009/2011), kā arī nesenajā personālizstādē Plūsmas / raksti (2011, Galerija 21). Šiem sistēmteorijās apstiprinātajiem struktūru veidošanās principiem ir pievērsta mākslinieka uzmanība izstādē „Organiskie raksti / Attractors. Strādājot ar dzīvās dabas materiālu, precīzāk, simulējot dabiskajiem tuvus ekosistēmas apstākļus, veikts ilgstošs bioloģisks pētījums, kura laikā iegūtie novērojumi kalpojuši par pamatu jaunu plaknes un telpas objektu radīšanai. Projekta tēma izvērsta instalācijā, skulptūrās un grafikas darbos.

Izstāde tapusi pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda un ABLV Charitable Foundation finansiālam atbalstam.

Teksts: Daina Auziņa

image001.jpg

TweetArhīvs: 2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009