Iznākusi "Imagināro mediju grāmata" (sast. Ēriks Kluitenbergs)

 

 

 

"Imagināro mediju grāmata.
Vispatiesākā komunikācijas medija sapņa meklējumos”

Ēriks Kluitenberg (Eric Kluitenberg) / sast.

No angļu valodas tulkojusi Daina Siliņa.

Rīga: RIXC, 2011, 280. lpp. (il.)
ISBN 978-9934-8229-1-9

 

"Šobrīd ļoti rūpīgi lasu "Imagināro mediju grāmatu” (Ēriks Kluitenbergs) – iesaku arī citiem!” (Pēteris Krilovs, Kultūras Diena, diena.lv, 2011. gada 7. decembris.)

Iztēlojieties, ka tehnoloģijas var nokļūt tur, kur cilvēks nekad nav bijis, un ka tehnoloģijām patiesi var veikties tur, kur nav veicies cilvēkam, – ne tikai kosmosā vai dabā, bet arī personisko attiecību pasaulē, īpaši – komunikācijā vienam ar otru.

"Imagināro mediju grāmata” pēta tehnoloģiju mītus un sapņa pēc vispatiesākā komunikācijas medija meklējumus. Imaginārie mediji – gan reālas ierīces, gan pilnībā iluzori objekti – kalpo par starpniekiem starp cilvēku un viņa kvēlākajām un bieži vien neiespējamām vēlmēm – pārvarēt fizisko  attālumu  un nošķirtību, ceļot laikā, sazināties ar citplanētiešiem un mirušajiem. Šīs vēlmes cilvēki jau izsenis projicējuši uz dažādām tehnoloģijām ar nerimstošu cerību tās īstenot. Interesanti, ka dažas no "neiespējamām” vēlmēm pašreizējās tehnoloģijas ir realizējušas pilnībā vai vismaz daļēji (mobilais telefons, Skype videosarunas), tajā pašā laikā citas var likties smieklīgas vai reizēm pat neprātīgas (kā ierīces saziņai ar dzīvām būtnēm uz citām planētām un aizgājējiem). Grāmatā ietverto rakstu autori pamatā skata mediju aparātu vēsturi, bet tālāk dodas pa pēdām sarežģītiem kultūras, estētikas un politikas savijumiem, kas attīstījušies līdz ar tiem.

"Imagināro mediju grāmata” būs saistoša lasāmviela ikvienam un jo īpaši tiem, kas padziļināti interesējas par kultūras vēsturi, mākslu, sociālajām zinātnēm un komunikācijas zinātni savienojumā ar jauno tehnoloģiju sniegtajām iespējām. Grāmatā ietverts arī plašs ilustratīvs materiāls – senu pastkaršu reprodukcijas, gravīru attēli, fotogrāfijas utt. Grāmatas dizainu tulkojumam latviešu valodā veidojis mākslinieks Mārtiņš Ratniks.

Grāmatas atvēršana notika šā gada 5. novembrī XIII starptautiskā jauno mediju kultūras festivāla "Māksla+Komunikācija: Tehno-ekoloģijas” noslēgumā ar aizraujošu grāmatas sastādītāja Ērika Kluitenberga audiovizuālu lekciju-performanci.

Grāmatu var iegādāties: Grāmatu namā "Valters un Rapa” (Rīgā un Liepājā), Kinomuzejā (Peitavas iela 10/12, ieeja no Alksnāja ielas), kā arī Jauno mediju kultūras centrā RIXC (11. novembra krastmala 35-201, Rīga) un citviet.

"Imagināro mediju grāmatas” sastādītājs un redaktors Ēriks Kluitenbergs (Eric Kluitenberg) ir nīderlandiešu teorētiķis, rakstnieks, lektors, koncepciju izstrādātājs un politikas konsultants, kas strādā kultūras, mediju un tehnoloģiju krustpunktā. Laikā no 1999. līdz 2011. gadam Amsterdamā vadījis Kultūras un politikas centra De Balie mediju un tehnoloģiju programmu. Lasījis lekcijas par interaktīvo mediju un tehnoloģiju kultūras teoriju Amsterdamas Universitātē, Amsterdamas Profesionālas izglītības universitātē, Minervas Akadēmijas Pēcdiploma studijās Groningenē un citās universitātēs, bijis Ķelnes Mediju mākslas akadēmijas (KHM) zinātniskais līdzstrādnieks.
Kluitenbergs piedalījies daudzos jauno mediju, mediju kultūras un mediju mākslas festivālos un citos pasākumos gan kā dalībnieks, gan arī kā organizators. Bijis praksē balstīta pētnieciskā virziena The Living Archive projekta vadītājs De Balie centrā (2004–2010). Šobrīd Kluitenbergs ir Tactical Media Files – tiešsaistes dokumentācijas avota taktisko mediju praksei visā pasaulē – galvenais redaktors.
Jaunākās Kluitenberga publikācijas: The Book of Imaginary Media (red., 2006), Delusive Spaces (2008), mākslas un sabiedriskās telpas problemātikai veltītā žurnāla Open tematiskais izdevums Hybrid Space (red., 2006), kā arī Im(Mobility) (red., 2011).


Grāmatas izdošanu finansējis Valsts Kultūrkapitāla fonds un Mondriaan Foundation.

Kontakti papildus informācijai: Daina Siliņa / Jauno mediju kultūras centrs RIXC, 11. novembra krastmala 35-201, rixc [ at ] rixc.lv, 67228478.

TweetArhīvs: 2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009